C2220C443KGRLCAUTO.pdf
| Series | KONNEKT Auto X7R |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL (Stacked), High Voltage |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.044 µF |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) |
| Size / Dimension | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |