C2220X223JBGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220X223JBGAC7800
C2220X223JBGAC7800
Part Number
C2220X223JBGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.022UF 630V NP0 2220
Data sheet
C2220X223JBGAC7800.pdf
Delivery Services
C2220X223JBGAC7800
Comments
    C2220X223JBGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C