C2220X7R101-475KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220X7R101-475KNE
C2220X7R101-475KNE
Part Number
C2220X7R101-475KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220
Data sheet
C2220X7R101-475KNE.pdf
Delivery Services
C2220X7R101-475KNE
Comments
    C2220X7R101-475KNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C