C2220X7R251-105KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220X7R251-105KNE
C2220X7R251-105KNE
Part Number
C2220X7R251-105KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Data sheet
C2220X7R251-105KNE.pdf
Delivery Services
C2220X7R251-105KNE
Comments
    C2220X7R251-105KNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C