C2225X7R202-103MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2225X7R202-103MNE
C2225X7R202-103MNE
Part Number
C2225X7R202-103MNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Data sheet
C2225X7R202-103MNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2225X7R202-103MNE
Comments
    C2225X7R202-103MNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C