C315C470K5G5TA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C315C470K5G5TA
C315C470K5G5TA
Part Number
C315C470K5G5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Data sheet
C315C470K5G5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C315C470K5G5TA
Comments
    C315C470K5G5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.183" (4.66mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C