C410C391J1G5TA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C410C391J1G5TA
C410C391J1G5TA
Part Number
C410C391J1G5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 390PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet
C410C391J1G5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C410C391J1G5TA
Comments
    C410C391J1G5TA Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance390 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.095" Dia x 0.170" L (2.41mm x 4.32mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C