CDR04BX104AKUS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR04BX104AKUS
CDR04BX104AKUS
Part Number
CDR04BX104AKUS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX 1812
Data sheet
CDR04BX104AKUS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR04BX104AKUS
Comments
    CDR04BX104AKUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C