CDR11BP470AGMS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR11BP470AGMS
CDR11BP470AGMS
Part Number
CDR11BP470AGMS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 47PF 50V BP 0505
Data sheet
CDR11BP470AGMS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR11BP470AGMS
Comments
    CDR11BP470AGMS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR11
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C