CDR12BG0R7ABWS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR12BG0R7ABWS
CDR12BG0R7ABWS
Part Number
CDR12BG0R7ABWS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.7PF 50V BG 0505
Data sheet
CDR12BG0R7ABWS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR12BG0R7ABWS
Comments
    CDR12BG0R7ABWS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR12
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.7 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C