CDR12BG270AFUS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR12BG270AFUS
CDR12BG270AFUS
Part Number
CDR12BG270AFUS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 27PF 50V BG 0505
Data sheet
CDR12BG270AFUS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR12BG270AFUS
Comments
    CDR12BG270AFUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR12
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C