CDR12BP100AFUS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR12BP100AFUS
CDR12BP100AFUS
Part Number
CDR12BP100AFUS
Description
CAP CER 10PF 50V BP 0505
Data sheet
CDR12BP100AFUS.pdf
Delivery Services
CDR12BP100AFUS
Comments
    CDR12BP100AFUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR12
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance10 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C