CDR13BP101EFMS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR13BP101EFMS
CDR13BP101EFMS
Part Number
CDR13BP101EFMS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 500V BP 1111
Data sheet
CDR13BP101EFMS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR13BP101EFMS
Comments
    CDR13BP101EFMS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR13
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C