CDR14BG101EKUS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR14BG101EKUS
CDR14BG101EKUS
Part Number
CDR14BG101EKUS
Description
CAP CER 100PF 500V BG 1111
Data sheet
CDR14BG101EKUS.pdf
Delivery Services
CDR14BG101EKUS
Comments
    CDR14BG101EKUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR14
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C