CDR31BP151BJWSAT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BP151BJWSAT
CDR31BP151BJWSAT
Part Number
CDR31BP151BJWSAT
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 150PF 100V BP 0805
Data sheet
CDR31BP151BJWSAT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BP151BJWSAT
Comments
    CDR31BP151BJWSAT Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C