CDR31BP6R2BCURAJ
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BP6R2BCURAJ
CDR31BP6R2BCURAJ
Part Number
CDR31BP6R2BCURAJ
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 6.2PF 100V BP 0805
Data sheet
CDR31BP6R2BCURAJ.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BP6R2BCURAJ
Comments
    CDR31BP6R2BCURAJ Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance6.2 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateR (0.01%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C