CDR31BX103AMUSAB
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX103AMUSAB
CDR31BX103AMUSAB
Part Number
CDR31BX103AMUSAB
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0805
Data sheet
CDR31BX103AMUSAB.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX103AMUSAB
Comments
    CDR31BX103AMUSAB Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C