CDR31BX103AMWPAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX103AMWPAR
CDR31BX103AMWPAR
Part Number
CDR31BX103AMWPAR
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0805
Data sheet
CDR31BX103AMWPAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX103AMWPAR
Comments
    CDR31BX103AMWPAR Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateP (0.1%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C