CDR31BX103AMZPAJ
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX103AMZPAJ
CDR31BX103AMZPAJ
Part Number
CDR31BX103AMZPAJ
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0805
Data sheet
CDR31BX103AMZPAJ.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX103AMZPAJ
Comments
    CDR31BX103AMZPAJ Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateP (0.1%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C