CDR31BX122BMZSAC
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX122BMZSAC
CDR31BX122BMZSAC
Part Number
CDR31BX122BMZSAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1200PF 100V BX 0805
Data sheet
CDR31BX122BMZSAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX122BMZSAC
Comments
    CDR31BX122BMZSAC Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C