CDR31BX183AKYSAB
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX183AKYSAB
CDR31BX183AKYSAB
Part Number
CDR31BX183AKYSAB
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.018UF 50V BX 0805
Data sheet
CDR31BX183AKYSAB.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX183AKYSAB
Comments
    CDR31BX183AKYSAB Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.018 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C