CDR31BX272BKZPAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX272BKZPAR
CDR31BX272BKZPAR
Part Number
CDR31BX272BKZPAR
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 2700PF 100V BX 0805
Data sheet
CDR31BX272BKZPAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX272BKZPAR
Comments
    CDR31BX272BKZPAR Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateP (0.1%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C