CDR31BX471BKYMAC
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX471BKYMAC
CDR31BX471BKYMAC
Part Number
CDR31BX471BKYMAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 470PF 100V BX 0805
Data sheet
CDR31BX471BKYMAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX471BKYMAC
Comments
    CDR31BX471BKYMAC Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateM (1%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C