CDR31BX472BKYMAJ
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX472BKYMAJ
CDR31BX472BKYMAJ
Part Number
CDR31BX472BKYMAJ
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 4700PF 100V BX 0805
Data sheet
CDR31BX472BKYMAJ.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX472BKYMAJ
Comments
    CDR31BX472BKYMAJ Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateM (1%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C