CDR31BX562AKWSAB
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR31BX562AKWSAB
CDR31BX562AKWSAB
Part Number
CDR31BX562AKWSAB
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 5600PF 50V BX 0805
Data sheet
CDR31BX562AKWSAB.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR31BX562AKWSAB
Comments
    CDR31BX562AKWSAB Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C