CDR32BP111BFUSAT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR32BP111BFUSAT
CDR32BP111BFUSAT
Part Number
CDR32BP111BFUSAT
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 110PF 100V BP 1206
Data sheet
CDR32BP111BFUSAT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR32BP111BFUSAT
Comments
    CDR32BP111BFUSAT Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance110 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C