CDR32BP112AFZSAC
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CDR32BP112AFZSAC
CDR32BP112AFZSAC
Part Number
CDR32BP112AFZSAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1100PF 50V BP 1206
Data sheet
CDR32BP112AFZSAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR32BP112AFZSAC
Comments
    CDR32BP112AFZSAC Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance1100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C