CHV0603N2502R0BCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV0603N2502R0BCT
CHV0603N2502R0BCT
Part Number
CHV0603N2502R0BCT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 2PF 250V C0G/NP0 0603
Data sheet
CHV0603N2502R0BCT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV0603N2502R0BCT
Comments
    CHV0603N2502R0BCT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance2 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C