CHV0603N2505R1CCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV0603N2505R1CCT
CHV0603N2505R1CCT
Part Number
CHV0603N2505R1CCT
Description
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0603
Data sheet
CHV0603N2505R1CCT.pdf
Delivery Services
CHV0603N2505R1CCT
Comments
    CHV0603N2505R1CCT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance5.1 pF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C