CHV0805N1K0150FCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV0805N1K0150FCT
CHV0805N1K0150FCT
Part Number
CHV0805N1K0150FCT
Description
CAP CER 15PF 1KV C0G/NP0 0805
Data sheet
CHV0805N1K0150FCT.pdf
Delivery Services
CHV0805N1K0150FCT
Comments
    CHV0805N1K0150FCT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance15 pF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C