CHV0805N500181KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV0805N500181KXT
CHV0805N500181KXT
Part Number
CHV0805N500181KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 180PF 500V X7R 0805
Data sheet
CHV0805N500181KXT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV0805N500181KXT
Comments
    CHV0805N500181KXT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance180 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C