CHV1206N1K0473KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1206N1K0473KXT
CHV1206N1K0473KXT
Part Number
CHV1206N1K0473KXT
Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1206
Data sheet
CHV1206N1K0473KXT.pdf
Delivery Services
CHV1206N1K0473KXT
Comments
    CHV1206N1K0473KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C