CHV1206N2K0470JXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1206N2K0470JXT
CHV1206N2K0470JXT
Part Number
CHV1206N2K0470JXT
Description
CAP CER 47PF 2KV X7R 1206
Data sheet
CHV1206N2K0470JXT.pdf
Delivery Services
CHV1206N2K0470JXT
Comments
    CHV1206N2K0470JXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C