CHV1206N500151JCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1206N500151JCT
CHV1206N500151JCT
Part Number
CHV1206N500151JCT
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 1206
Data sheet
CHV1206N500151JCT.pdf
Delivery Services
CHV1206N500151JCT
Comments
    CHV1206N500151JCT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C