CHV1206N500180KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1206N500180KXT
CHV1206N500180KXT
Part Number
CHV1206N500180KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 18PF 500V X7R 1206
Data sheet
CHV1206N500180KXT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV1206N500180KXT
Comments
    CHV1206N500180KXT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance18 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C