CHV1210N250224KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1210N250224KXT
CHV1210N250224KXT
Part Number
CHV1210N250224KXT
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210
Data sheet
CHV1210N250224KXT.pdf
Delivery Services
CHV1210N250224KXT
Comments
    CHV1210N250224KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.60mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C