CHV1210N500180JCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1210N500180JCT
CHV1210N500180JCT
Part Number
CHV1210N500180JCT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 18PF 500V C0G/NP0 1210
Data sheet
CHV1210N500180JCT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV1210N500180JCT
Comments
    CHV1210N500180JCT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance18 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.60mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C