CHV1808N1K0102KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1808N1K0102KXT
CHV1808N1K0102KXT
Part Number
CHV1808N1K0102KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Data sheet
CHV1808N1K0102KXT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV1808N1K0102KXT
Comments
    CHV1808N1K0102KXT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C