CHV1808N1K0270JCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1808N1K0270JCT
CHV1808N1K0270JCT
Part Number
CHV1808N1K0270JCT
Description
CAP CER 27PF 1KV C0G/NP0 1808
Data sheet
CHV1808N1K0270JCT.pdf
Delivery Services
CHV1808N1K0270JCT
Comments
    CHV1808N1K0270JCT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C