CHV1812N1K0562JCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1812N1K0562JCT
CHV1812N1K0562JCT
Part Number
CHV1812N1K0562JCT
Description
CAP CER 5600PF 1KV C0G/NP0 1812
Data sheet
CHV1812N1K0562JCT.pdf
Delivery Services
CHV1812N1K0562JCT
Comments
    CHV1812N1K0562JCT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C