CHV1812N2K0222KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1812N2K0222KXT
CHV1812N2K0222KXT
Part Number
CHV1812N2K0222KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812
Data sheet
CHV1812N2K0222KXT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV1812N2K0222KXT
Comments
    CHV1812N2K0222KXT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C