CHV1812N500683KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV1812N500683KXT
CHV1812N500683KXT
Part Number
CHV1812N500683KXT
Description
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812
Data sheet
CHV1812N500683KXT.pdf
Delivery Services
CHV1812N500683KXT
Comments
    CHV1812N500683KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.068 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C