CHV2220N1K0473KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV2220N1K0473KXT
CHV2220N1K0473KXT
Part Number
CHV2220N1K0473KXT
Description
CAP CER 0.047UF 1000V X7R 2220
Data sheet
CHV2220N1K0473KXT.pdf
Delivery Services
CHV2220N1K0473KXT
Comments
    CHV2220N1K0473KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C