CHV2220N2K0473KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV2220N2K0473KXT
CHV2220N2K0473KXT
Part Number
CHV2220N2K0473KXT
Description
CAP CER 0.047UF 2KV X7R 2220
Data sheet
CHV2220N2K0473KXT.pdf
Delivery Services
CHV2220N2K0473KXT
Comments
    CHV2220N2K0473KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C