CHV2225N1K0204KXT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV2225N1K0204KXT
CHV2225N1K0204KXT
Part Number
CHV2225N1K0204KXT
Description
CAP CER 0.2UF 1KV X7R 2225
Data sheet
CHV2225N1K0204KXT.pdf
Delivery Services
CHV2225N1K0204KXT
Comments
    CHV2225N1K0204KXT Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C