CHV2225N500103JCT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CHV2225N500103JCT
CHV2225N500103JCT
Part Number
CHV2225N500103JCT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 10000PF 500V C0G 2225
Data sheet
CHV2225N500103JCT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CHV2225N500103JCT
Comments
    CHV2225N500103JCT Specifications
    SeriesCHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C