CKC21C562JEGACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CKC21C562JEGACAUTO
CKC21C562JEGACAUTO
Part Number
CKC21C562JEGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 5.6NF 1200V C0G 2220
Data sheet
CKC21C562JEGACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CKC21C562JEGACAUTO
Comments
    CKC21C562JEGACAUTO Specifications
    SeriesKC Link Auto C0G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Size / Dimension0.220" L x 0.200" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C