CM105X5R475K06AT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CM105X5R475K06AT
CM105X5R475K06AT
Part Number
CM105X5R475K06AT
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Data sheet
CM105X5R475K06AT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CM105X5R475K06AT
Comments
    CM105X5R475K06AT Specifications
    SeriesCM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C