CM21X5R106K06AL
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CM21X5R106K06AL
CM21X5R106K06AL
Part Number
CM21X5R106K06AL
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0805
Data sheet
CM21X5R106K06AL.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CM21X5R106K06AL
Comments
    CM21X5R106K06AL Specifications
    SeriesCM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated4V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C