CU10Y14R7BATUA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
CU10Y14R7BATUA
CU10Y14R7BATUA
Part Number
CU10Y14R7BATUA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4.7PF 16V NP0 01005
Data sheet
CU10Y14R7BATUA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CU10Y14R7BATUA
Comments
    CU10Y14R7BATUA Specifications
    SeriesCU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesUltra Low ESR
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance4.7 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C